Sort by

Peter Bradshaw has logged 42 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mektoub, My Love: Intermezzo

Mektoub, My Love: Intermezzo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankie

Frankie

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Port Authority

Port Authority

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Where Hands Touch

Where Hands Touch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Isle

The Isle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry