Sort by

Peter has logged 263 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
Edit this entry  
17
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
Read the review Edit this entry  
20
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Piano

The Piano

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Story of King Midas

The Story of King Midas

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Demons

Demons

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Black Cat

The Black Cat

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nose

The Nose

1963
×
Read the review Edit this entry  
15
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bones

Bones

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kakurenbo: Hide & Seek

Kakurenbo: Hide & Seek

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guava Island

Guava Island

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Cybernetic Grandma

Cybernetic Grandma

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mighty Mouse in Krakatoa

Mighty Mouse in Krakatoa

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Universe

Universe

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rapid Eye Movements

Rapid Eye Movements

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Crisis Hotline: Veterans Press 1

Crisis Hotline: Veterans Press 1

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Sugar Hill

Sugar Hill

1974
×
★★
Read the review Edit this entry