petricor has logged 46 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Somewhere in the Arctic...

Somewhere in the Arctic...

1986
×
★★½
Edit this entry  
29
A Story

A Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
Read the review Edit this entry  
23
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Professor

The Professor

1919
×
Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Obsession

Obsession

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Move Over, Darling

Move Over, Darling

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mother

Mother

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Carefree

Carefree

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
Read the review Edit this entry  
16
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
Edit this entry  
15
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
15
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suzaki Paradise: Red Light

Suzaki Paradise: Red Light

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kursk

Kursk

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Late Night

Late Night

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Alphaville

Alphaville

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Host

The Host

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cow

The Cow

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Battle

The Last Battle

1983
×
Read the review Edit this entry  
01
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★½
Read the review Edit this entry