Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love

Love

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry