• CODA

    CODA

    ★★★½

    Lovely and sweet. Check many boxes for me:

    •Multiple cast members from Deaf West’s production of SPRING AWAKENING
    •Emotional character breakthroughs set to Joni Mitchell. 
    •Use of ASL in film without constant sim-com except when dramaturgically diegetic (mostly). 
    •Hot music teachers
    •Technically mentioned in the first point but bears repeating: MARLEE MATLIN

    Honestly in a perfect world Marlee would have had more screentime to get her a second Oscar. The work she does in this movie is amazing but she’s like JUST under utilized to make her unviable for awards
     :(.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

    Great shots, beautiful shots!

  • Encanto

    Encanto

    ★★★½

    Really cute family story with a gorgeous palette and sense of movement! 

    The movie did feel a little scattered in terms of tonal weight. I wish it followed the Abuela’s story earlier—though obviously I know this is Disney we’re talking about here. 

    Her miracle was that she is a good communicator. Kinda based.

  • Blackalachia

    Blackalachia

    ★★★★★

    There is something so powerful about the feeling of the immersion created by this piece. So captivating and specific and pleasing. 

    Moses Sumney deserves the world

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★

    Every girlboss is a fashion designer now, huh

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★½

    Some real tonal confusion between the screenplay and direction and the performances and production design. 

    Chastain goes steps beyond committing (which is more than apt for our titular Bakker), but I’m not really sure how I am supposed to feel about… a lot of what this movie presents. 

    Jessica Chastain should release an album?

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    There’s nothing that brings me more joy than showing this movie to someone who has no idea what to expect!!

  • Benedetta

    Benedetta

    ★★★★

    This Ren Faire production of NUNSENSE is wild 😜 


    The performances, score, and cinematography are great and the dialogue is peak Verhoeven bonkers. 

    Honestly what more could I ask for?

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★★

    Nicole Kidman good. 
    Aaron Sorkin (as writer) questionable. 

    I really enjoyed the work Nicole Kidman is doing in this, along with Javier Bardem, Nina Arianda, JK Simmons, and ALIA SHAWCAT and their wonderful work. 

    Sorkin’s structure and dialogue are befuddling in this. I question the script supervision around the use of the word “gaslight” pre the movie of the same name and the Stromboli poster in a 1940’s flashback scene. Along with other historical eyebrow raises, the performances are really the only thing memorable about this overlong movie to me—but I think are all eclipsed by other performances this year.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★½

    “Satire” like this is “so tiring”

    The Chris Evans cameo is batshit bonkers to me based on his own virtue signaling of both sides-ism. But alas…

    Ariana Grande was funny in this

  • Meet Me in St. Louis

    Meet Me in St. Louis

    ★★★★½

    First time watching this. 
    Here’s to all of us muddling through, somehow!

  • Diana: The Musical

    Diana: The Musical

    ★★★

    Somehow both incredibly charming and shallowly off-putting at the same time. 

    Structurally askew, tonally scattered, yet seemingly aware of both these facts in a way that drew me in. 

    Far from the best filming of a stage performance I have seen on a cinematographic/directorial level, but there’s something about it I just love so much. Maybe it’s the lack of audience making all the scenes blend into each other without break or interaction. 

    A camp classic that the pandemic may have gotten in the way of taking full bloom. 
    Thanks Netflix, I guess?!

    Serves her right for marrying a Scorpio.