Patrick has logged 52 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Russian Woodpecker

The Russian Woodpecker

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Appointment with Danger

Appointment with Danger

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Patels

Meet the Patels

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Keith Richards: Under the Influence

Keith Richards: Under the Influence

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
3 ½ Minutes, 10 Bullets

3 ½ Minutes, 10 Bullets

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Propaganda Game

The Propaganda Game

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mojave

Mojave

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry