• Jaws

    ★★★★

  • White Collar Blues

  • Black Christmas

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★½

  • Papillon

  • Mean Streets

  • La Grande Bouffe

    ★★★★

  • High Plains Drifter

  • Deliverance

    ★★★★

  • The Godfather

  • The Aristocats

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

  • Easy Rider

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • The Jungle Book

  • Bonnie and Clyde

  • The Round-Up

    ★★★★

  • Winter Light

  • The Loneliness of the Long Distance Runner

    ★★★★

  • The Exterminating Angel

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

    ★★★★½

  • Ballad of a Soldier

    ★★★★

  • Vertigo

  • The Seventh Seal

  • Lady and the Tramp

  • Rear Window

  • Tokyo Story

  • Rashomon

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Dumbo

  • Fantasia

  • La Bête Humaine

  • Little Caesar

  • Metropolis

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

    ★★★★