Dave has logged 412 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dilwale Dulhania Le Jayenge

Dilwale Dulhania Le Jayenge

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Eyes of London

The Dark Eyes of London

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Corpse Vanishes

The Corpse Vanishes

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Diner

Diner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown

Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invisible Ghost

Invisible Ghost

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★½
Read the review Edit this entry