Sort by

Dave has logged 515 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rampo Noir

Rampo Noir

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blonde Cobra

Blonde Cobra

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Méditerranée

Méditerranée

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Phantom Creeps

The Phantom Creeps

1949
×
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man in Grey

The Man in Grey

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pledge Night

Pledge Night

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Orphans of the Storm

Orphans of the Storm

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Whispering Shadow

The Whispering Shadow

1933
×
Read the review Edit this entry  
15
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Lives and Only One Death

Three Lives and Only One Death

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Battle

The Last Battle

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heroes of Horror

Heroes of Horror

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Chant of Jimmie Blacksmith

The Chant of Jimmie Blacksmith

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Demons

Demons

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silver Lode

Silver Lode

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vinyl

Vinyl

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry