Sort by

Luis has logged 215 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Night Flight

Night Flight

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★½
Edit this entry  
10
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Junebug

Junebug

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Loving

Loving

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
The Second Woman

The Second Woman

2012
×
★½
Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lights Out

Lights Out

2016
×
½
Edit this entry  
19
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
1971

1971

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Edit this entry  
10
Intruders

Intruders

2015
×
★½
Edit this entry  
09
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
05
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scarlet Innocence

Scarlet Innocence

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Storks

Storks

2016
×
Read the review Edit this entry