MrSharky has logged 94 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
True Romance

True Romance

1993
×
Edit this entry  
14
Serendipity

Serendipity

2001
×
Edit this entry  
10
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Edit this entry  
10
Gravity

Gravity

2013
×
Edit this entry  
08
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
Edit this entry  
03
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Read prior review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Sanctum

Sanctum

2011
×
Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
Edit this entry  
26
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
Edit this entry  
23
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
How to Rob a Bank

How to Rob a Bank

2007
×
Edit this entry  
04
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Disappearance of Alice Creed

The Disappearance of Alice Creed

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry