Sort by

PhilGariepy has logged 227 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★½
Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rose Family

The Rose Family

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Moving On

Moving On

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★½
Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
08
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry