Sort by

PhilGariepy has logged 30 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
30
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Antigone

Antigone

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★½
Edit this entry  
19
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
12
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry