Sort by

Philip has logged 179 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Adam & Paul

Adam & Paul

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Vantage Point

Vantage Point

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
6 Days to Air: The Making of South Park

6 Days to Air: The Making of South Park

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carlos

Carlos

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Objectified

Objectified

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
What Richard Did

What Richard Did

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kingpin

Kingpin

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Date Night

Date Night

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Flame

Flame

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry