• Living in Oblivion

  • Lumière and Company

    ★★★★

  • Léon: The Professional

  • Clerks

  • Natural Born Killers

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Barcelona

    ★★★

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Forrest Gump

  • The Hudsucker Proxy

    ★★★½

  • Satantango

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★

  • Naked

    ★★★★★

  • The Sandlot

  • Groundhog Day

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • Farewell My Concubine

    ★★★★½

  • A Few Good Men

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • A River Runs Through It

    ★★★½

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★

  • Husbands and Wives

    ★★★½

  • Wayne's World

  • Boyz n the Hood

    ★★

  • Terminator 2: Judgment Day

  • Barton Fink

    ★★★½

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • Jacquot

    ★★★★

  • Carne

    ★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★½

  • The Godfather: Part III

  • Edward Scissorhands

  • Home Alone

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Total Recall

  • Paris Is Burning

    ★★★★

  • The Lunch Date

    ★★½

  • Decalogue I

    ★★★★

  • Uncle Buck

  • Dead Poets Society

    ★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Mystery Train

    ★★★★½

  • The Unbelievable Truth

    ★★★★

  • Darkness, Light, Darkness

    ★★★★½

  • Rain Man

  • Mississippi Burning

  • Little Vera

    ★★★½

  • Directed by Andrei Tarkovsky

    ★★★★½

  • Landscape in the Mist

    ★★★

  • Die Hard

  • Cane Toads: An Unnatural History

    ★★★½

  • Big

  • My Neighbor Totoro

  • Broadcast News

    ★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

  • House of Games

    ★★★

  • The Princess Bride

  • The Way Things Go

  • The Fly

    ★★★

  • Stand by Me

  • Blue Velvet

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Down by Law

    ★★★½

  • Top Gun

  • The Sacrifice

    ★★★★½

  • Back to the Future

  • The Goonies

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★

  • Stop Making Sense

  • The Terminator

    ★★★

  • Blood Simple