RSS feed for Philip
  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    A really great movie by the Coen brothers. Really like the mystic and the character building off the badguy.

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★½

    Well I smiled in a few places here and there.

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★★

    It really could have been such a good movie, but it isn't.

  • Full Metal Jacket

    Full Metal Jacket

    ★★★★★

    You know it and I know it. It's a great movie.

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★★★

    Great story, great acting and great cinematography.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★

    I actually got a lite disappointed on this one. Feels like watching some friends playing cluedo.

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    Holy sh*t what a movie. 5,5,5,5,5 !!

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★★

    Jake gives me the creeps in this movie. One of a kind story that never gets you bored and you can see the movie how many times you want.

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★½

    A great movie whit a great storyline !

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★★

    I'm not that into superhero movies, but this one is relay intriguing.

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★

    Hey I'm surprised, great story.

  • Drive

    Drive

    ★★★★★

    Yes you need to watch it if you haven't.