Phillip has logged 303 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sissi

Sissi

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
17
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vagabond

The Vagabond

1916
×
Read the review Edit this entry  
16
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holocaust

Holocaust

1978
×
Read the review Edit this entry  
15
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knock

Knock

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stars

Stars

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read prior review Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Morituri

Morituri

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chronicles of the Ghostly Tribe

Chronicles of the Ghostly Tribe

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry