Sort by

Phillip has logged 35 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wall #4

Wall #4

2021
×
Edit this entry  
21
Daily Massacre in Tehran

Daily Massacre in Tehran

2021
×
Edit this entry  
21
People in Motion

People in Motion

2021
×
Edit this entry  
21
See You In an Hour

See You In an Hour

2021
×
Edit this entry  
21
Slow

Slow

2020
×
Edit this entry  
21
Tales from the Multiverse

Tales from the Multiverse

2020
×
Edit this entry  
21
Don vs Lightning

Don vs Lightning

2021
×
Edit this entry  
21
Only a Child

Only a Child

2020
×
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
12
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read prior review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★
Edit this entry  
05
Downhill

Downhill

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★
Edit this entry  
05
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry