Sort by

phinsjake has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monster

Monster

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Junebug

Junebug

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry