jonah has logged 344 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Aliens in the Attic

Aliens in the Attic

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
23
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Whack World

Whack World

2018
×
Edit this entry  
13
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
½
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Read prior review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
11
Robots

Robots

2005
×
★★
Edit this entry  
10
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★½
Edit this entry  
09
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★½
Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Capolavoro

Capolavoro

2013
×
Edit this entry  
06
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Christmas in the Smokies

Christmas in the Smokies

2015
×
½
Edit this entry  
03
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
03
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★
Edit this entry  
03
How to Play Golf

How to Play Golf

1944
×
Edit this entry