Sort by

jonah has logged 184 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★
Edit this entry  
26
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Edit this entry  
22
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Edit this entry  
12
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
10
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★½
Edit this entry  
10
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
Edit this entry  
07
I Love My Dad

I Love My Dad

2022
×
★★
Edit this entry  
05
My Policeman

My Policeman

2022
×
Edit this entry  
05
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★
Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★
Edit this entry  
03
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ninjababy

Ninjababy

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
25
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Edit this entry  
24
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★
Edit this entry  
20
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★½
Edit this entry  
19
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Edit this entry  
19
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★½
Edit this entry  
18
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
18
Bros

Bros

2022
×
★½
Edit this entry  
17
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★½
Edit this entry