phoebeee has logged 28 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tinker Bell and the Pirate Fairy

Tinker Bell and the Pirate Fairy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sing

Sing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry