phoebe 💫 has logged 42 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Party's Over

The Party's Over

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Georgy Girl

Georgy Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tiger Bay

Tiger Bay

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yanks

Yanks

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Camelot

Camelot

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
02
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry