phoebe 💫 has logged 44 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Populaire

Populaire

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Edit this entry  
19
Until the Quiet Comes

Until the Quiet Comes

2013
×
Edit this entry  
19
Beloved Sisters

Beloved Sisters

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Trip

The Trip

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Evening

Evening

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
New York City Ballet

New York City Ballet

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
OffOn

OffOn

1968
×
Edit this entry  
08
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
7362

7362

1967
×
Edit this entry  
08
Lapis

Lapis

1966
×
Edit this entry  
08
Piece Mandala/End War

Piece Mandala/End War

1966
×
Edit this entry  
08
Turn Turn Turn

Turn Turn Turn

1966
×
Edit this entry  
08
Peyote Queen

Peyote Queen

1965
×
Edit this entry  
08
Chumlum

Chumlum

1963
×
Edit this entry  
08
Christmas on Earth

Christmas on Earth

1964
×
Edit this entry  
07
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mystery of the Leaping Fish

The Mystery of the Leaping Fish

1916
×
Edit this entry  
04
For His Son

For His Son

1912
×
Edit this entry  
04
The Dream of an Opium Fiend

The Dream of an Opium Fiend

1908
×
Edit this entry  
04
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry