Sort by

phoebe has logged 30 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Heathers

Heathers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry