• Se7en

    ★★★★½

  • To Die For

    ★★★★½

  • La Haine

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Natural Born Killers

    ★★★★★

  • Muriel's Wedding

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Crooklyn

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Heathers

    ★★★★

  • Rain Man

    ★★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • WarGames

    ★★★

  • Videodrome

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Possession

  • Private Benjamin

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Funny Girl

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • Charade

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Funny Face

    ★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • A Place in the Sun

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★½