Sort by

gwen has logged 243 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunburn

Sunburn

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In Time

In Time

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
On the Edge

On the Edge

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★
Edit this entry  
12
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anna

Anna

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry