Michael has logged 254 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Startup.com

Startup.com

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Collapse

Collapse

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Footloose

Footloose

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
Sobibor, October 14, 1943, 4 p.m.

Sobibor, October 14, 1943, 4 p.m.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Matt Shepard Is a Friend of Mine

Matt Shepard Is a Friend of Mine

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World

Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dope

Dope

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Call Me Lucky

Call Me Lucky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Iris

Iris

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fat Kid Rules The World

Fat Kid Rules The World

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry