Michael has logged 26 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Hope Was Arson

Little Hope Was Arson

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Diary for Timothy

A Diary for Timothy

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry