Michael has logged 273 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Model

The Model

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sing

Sing

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Other Side

The Other Side

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Awful Normal

Awful Normal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Light Beneath Their Feet

A Light Beneath Their Feet

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Collective: Unconscious

Collective: Unconscious

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Other People

Other People

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ivory Game

The Ivory Game

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Monster with a Thousand Heads

A Monster with a Thousand Heads

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hooligan Sparrow

Hooligan Sparrow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry