Michael has logged 25 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Limelight

Limelight

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chau, Beyond the Lines

Chau, Beyond the Lines

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Day of Freedom

Last Day of Freedom

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Photographic Memory

Photographic Memory

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry