Phylicia has logged 81 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
When Black Birds Fly

When Black Birds Fly

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Padak

Padak

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Things

Wild Things

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Selena

Selena

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Everyday

Everyday

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry