Sort by

cam has logged 54 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
Deranged

Deranged

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
Zeder

Zeder

1983
×
★★★
Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
still/here

still/here

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tideland

Tideland

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Pink Cloud

The Pink Cloud

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
18
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rimini

Rimini

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
To Be Twenty

To Be Twenty

1978
×
Edit this entry  
15
Born of Fire

Born of Fire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Villa of Monsters

The Villa of Monsters

1950
×
Edit this entry  
15
Bluebeard's Castle

Bluebeard's Castle

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Frontier Experience

The Frontier Experience

1975
×
Edit this entry  
14
Kate Bush - Live at the Hammersmith Odeon

Kate Bush - Live at the Hammersmith Odeon

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Emily

Emily

2022
×
★★
Edit this entry  
13
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
Accident

Accident

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marcel!

Marcel!

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Elvis on Tour

Elvis on Tour

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
Geographies of Solitude

Geographies of Solitude

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Edit this entry  
07
The Trial

The Trial

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Lynch/Oz

Lynch/Oz

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Edit this entry  
05
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★½
Edit this entry  
02
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry