• Talk to Me

    Talk to Me

    ★★★★

    This is the best marijuana use disorder PSA

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★

    WOKE-enheimer

  • My Year of Dicks

    My Year of Dicks

    ★★★★½

    I’m pure and I like extremes

  • The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

    The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

    The first Oscar nominated short written by a pile of fortune cookies

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★

    I’m torn on this one. I don’t know if it’s a better Christmas movie than Die Hard.

  • In Bruges

    In Bruges

    ★★★½

    After watching this, I understand why Gleeson wants to stop being friends with Farrell in Banshees of Inishirin

  • Glengarry Glen Ross

    Glengarry Glen Ross

    ★★★★½

    Now I know why I suck at my sales job: I don’t yell at, or degrade, my sex offender office manager enough.

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★

    Resident Evil 7 the Movie

  • The Master

    The Master

    ★★★

    The Joker, but with a bunch of jerking off

  • Deck of Cards

    Deck of Cards

    ★★★★

    That jitterbug scene

  • Collateral

    Collateral

    ★★★★

    Upgraded my review from 2 to 4 stars. Admittedly, I cringed so hard the first time I seen Jamie Foxx stare at that picture of the Maldives that I shut it off. Decided to ignore that part years later and enjoyed the rest thoroughly. I still hate that part though.

  • Nobody

    Nobody

    ★★★½

    I watched this without sound on an airplane. Three and a half stars.