Piercebaum has written 15 reviews for films during 2021.

  • Lamb

    Lamb

    ★★

    My favorite way to describe a mostly boring viewing experience (while being afraid of sounding "uncool") is: "this movie is not for everybody".

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    Tetsuo the Car Buff

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

    Chastain is incredible

  • Dirty Work

    Dirty Work

    ★★★★

    I don't have much to say here. Norm MacDonald was one of my favorite comedians growing up. I loved everything he did, this movie included.

    Norm played a huge role in shaping my sense of humor and I'm sad that he's gone.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★

    I think Krasinsky likes The Last of Us

  • Old

    Old

    Old: A Neil Breen film

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★

    This a fantastically depressing comedy special. Also, I expect that the ending is a far more accurate representation of the pandemic's end than that fucking gum commercial.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★½

    A mediocre movie with a great lead performance.

    It took me 3 years to come to this conclusion.

  • Hard Eight

    Hard Eight

    ★★★½

    Check it Out with Dr. Steve Brule meets Casino

  • Q: Into the Storm

    Q: Into the Storm

    ★★★★

    Revenge of the Morons

  • Allen v. Farrow

    Allen v. Farrow

    ★★★★

    I didn't really need an entire fourth hour to be reminded what the #MeToo movement is, but other than that, this is great.

  • Giuseppe Makes a Movie

    Giuseppe Makes a Movie

    ★★★★½

    Everyone and everything in this documentary is so compelling.