• Collateral

    Collateral

    ★★★★

    Upgraded my review from 2 to 4 stars. Admittedly, I cringed so hard the first time I seen Jamie Foxx stare at that picture of the Maldives that I shut it off. Decided to ignore that part years later and enjoyed the rest thoroughly. I still hate that part though.

  • Nobody

    Nobody

    ★★★½

    I watched this without sound on an airplane. Three and a half stars.

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★★

    This is a funny take on art school kids

  • Our Father

    Our Father

    ★½

    As usual, Netflix takes an interesting subject and coats it in cringe production value.

  • Laserblast

    Laserblast

    This is a good movie

  • Men

    Men

    ★½

    I'm aware that this will sound like a Ben Shapiro movie review, but there really isn't much more to this than "all men are same, all men bad". I really tried to consider others angles that give this movie a deeper meaning, but I just can't get there.

    Maybe there's an argument to be made that this getaway is her self-imposed purgatory for the guilt of her husband's death... But I fear that may be giving the movie too much credit.

    1.5 stars because the movie is visually appealing.

  • Vagrant

    Vagrant

    ★★★

    I really shouldn't like this film as much as I did, as it has some of the worst performances I've seen in a long time (but maybe I'm just thrown by the hilariously thick Alberta accents) and some pacing issues that had me a little confused.

    That said, it's actually quite moving, and I believe it accurately reflects the way the Canadian homeless underclass is treated in society. Vagrant's sincere storytelling and the genuinely beaten down performance of the lead carries it for me. Plus, I love dogs.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★½

    Would be 5 stars, except Anderson refused to credit John C Reilly's tour de force portrayal of Herman Munster.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    Ummm this is basically Scarface with English ppl wtf

  • The Immortal

    The Immortal

    ★★★½

    My Italiano friend from Woodbridge told me to watch "Gomorrah". It's the only good advice he's ever given me.

  • Lamb

    Lamb

    ★★

    My favorite way to describe a mostly boring viewing experience (while being afraid of sounding "uncool") is: "this movie is not for everybody".

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    Tetsuo the Car Buff