Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trafic

Trafic

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Christine

Christine

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Xavier: Renegade Angel - Xaviercize!

Xavier: Renegade Angel - Xaviercize!

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cry_Wolf

Cry_Wolf

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Laura

Laura

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Steel

Steel

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★½
Read the review Edit this entry