Sort by

Michel has logged 107 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
Edit this entry  
30
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
To Take A Wife

To Take A Wife

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Benedetta

Benedetta

2021
×
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry  
09
Spoiled Brats

Spoiled Brats

2021
×
★★
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★
Edit this entry  
08
Bluebeard

Bluebeard

1963
×
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
26
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
17
Together Together

Together Together

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
Edit this entry