• The Big Swallow

    ★★★½

  • Fire!

  • Stop Thief!

  • The Magic Sword

    ★★★

  • The Magician's Cavern

    ★★★

  • The Dwarf and the Giant

    ★★★

  • Bluebeard

    ★★★

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★★★

  • Grandma's Reading Glass

    ★★★★★

  • Attack on a China Mission

  • The Last Days of Pompeii

  • The Triple Conjurer and the Living Head

    ★★★

  • The Cook's Revenge

    ★★★

  • A Fantastical Meal

    ★★★

  • The Magic Book

    ★★★

  • Going to Bed Under Difficulties

    ★★★

  • The Dreyfus Affair

    ★★★★

  • Arrivée en gondole des souverains d'Allemagne et d'Italie au palais royal de Venise

  • Summoning the Spirits

    ★★★

  • The Little Girl and Her Cat

  • The Mysterious Portrait

    ★★★

  • The Devil in a Convent

    ★★★

  • The Damnation of Faust

    ★★★

  • The Merry Skeleton

    ★★★

  • Adventures of William Tell

    ★★★

  • The Magician

    ★★★

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★

  • The Last Cartridges

    ★★★

  • The Devil's Laboratory

    ★★★

  • Between Calais and Dover

    ★★★

  • The Bewitched Inn

    ★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★★

  • Serpentine Dance

  • La foule sur la place de l’Opéra

  • Panorama du grand Canal pris d'un bateau

  • Venice Showing Gondolas

  • Venise, arrivée en gondole

  • Bicyclist

  • Enfants aux jouets

  • The Soldier's Courtship

  • Les bains de Diane à Milan

  • Demolition of a Wall

  • Partie d'écarté

  • Voltige

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Umberto and Margherita of Savoy Strolling Through the Park

  • Playing Cards

    ★★★

  • The Vanishing Lady

    ★★★

  • Venise, Pigeons sur la place St.Marc

  • A Terrible Night

    ★★★

  • A Nightmare

    ★★★★

  • Fishing for Goldfish

  • Baignade en mer

  • The Photographical Congress Arrives in Lyon

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Autour d’une cabine ou Mésaventures d’un copurchic aux bains de mer

  • Poor Pierrot

  • Sallie Gardner at a Gallop