• A Ghost Story

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Why Him?

  • Silence

  • Allied

  • Moana

  • Doctor Strange

  • The Young Pope

    ★★★★½

  • Dark Crimes

  • Split

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • The Founder

  • Jackie

  • Lion

  • David Lynch: The Art Life

  • The Light Between Oceans

  • Sully

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Moonlight

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★

  • Tunnel

  • Jason Bourne

  • Central Intelligence

  • Now You See Me 2

  • Alice Through the Looking Glass

  • The Salesman

    ★★★

  • Hell or High Water

  • Paterson

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • Raw

    ★★★½

  • The Handmaiden

  • The Conjuring 2

  • I, Daniel Blake

  • Train to Busan

    ★★★½

  • Café Society

  • Captain America: Civil War

  • Endless Poetry

    ★★★★★

  • Sausage Party

  • Zootopia

  • Deadpool

  • Horace and Pete

    ★★★★½

  • Sing Street

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • Joy

  • The Hateful Eight

  • Creed

  • In the Heart of the Sea

  • The Big Short

    ★★★½

  • The Dresser

  • Spectre

  • Bridge of Spies

  • The Dressmaker

  • Regression

  • The Walk

  • Crimson Peak

    ★★★★

  • The Intern

  • Into the Forest

  • The Martian

  • Steve Jobs

    ★★★½

  • The Danish Girl

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • Black Mass

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Room

    ★★★½

  • Legend

  • The Lobster

    ★★★★

  • Strangerland