• Wild Strawberries

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • ...And God Created Woman

    ★★★

  • Forbidden Planet

    ★★★★

  • Vera Cruz

    ★★★½

  • Sabrina

  • La Strada

    ★★★★★

  • Roman Holiday

  • From Here to Eternity

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Dark Passage

    ★★★½

  • The Ghost and Mrs. Muir

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

  • My Darling Clementine

  • The Ox-Bow Incident

  • Casablanca

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

  • Grand Illusion

    ★★★★★

  • The Great O'Malley

  • Sabotage

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • César

  • Fanny

  • Vampyr

    ★★★★★

  • Marius

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Laughter

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Greed

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • The Cigarette

    ★★★★★

  • The Outlaw and His Wife

  • A Man There Was

    ★★★★½

  • Suspense.

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★