PiggyThyRanga has logged 194 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Edit this entry  
02
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Edit this entry  
01
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
You're Next

You're Next

2011
×
Edit this entry  
17
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Edit this entry  
16
Turbo Charged Prelude to 2 Fast 2 Furious

Turbo Charged Prelude to 2 Fast 2 Furious

2003
×
Edit this entry  
16
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
10
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Dope

Dope

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kill List

Kill List

2011
×
★★
Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Edit this entry  
28
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

2013
×
Edit this entry  
21
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry