PiggyThyRanga has logged 45 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fatale

Fatale

2020
×
Edit this entry  
18
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Killer

The Killer

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★
Edit this entry  
13
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Edit this entry  
02
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Edit this entry  
01
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry