• The Naked Kiss

    The Naked Kiss

    ★★★

    It's a fine film if you want something quick and simple, but it doesn't really hold as anything memorable or something to write home about. Sort of just in the moment entertainment, then onto the next.

  • A Night to Remember

    A Night to Remember

    ★★★★

    Extremely well paced and not obnoxiously dramatised, feels like a very real telling of what I could imagine the sinking would have been. This feels a lot better of a film, and certainly my preference, compared to Camerons Titanic.

  • Lawrence of Arabia

    Lawrence of Arabia

    ★★★★★

    Going in, my main concern was the runtime. Now sure, you do feel the 4 hours, but it's not like it's a boring film. At all. For 4 hours, it paces itself quite well. It has very entertaining moments, as well as moments that drag on a little, but not to a degree of boredom, it's all very atmospheric so at least if the dialogue doesn't interest you, you have pretty desert scenes to look at.

    It's a fascinating watch…

  • The Return of the Living Dead

    The Return of the Living Dead

    ★★★★

    Why is this good?

  • Interview with the Vampire

    Interview with the Vampire

    ★★

    Christ I kept forgetting what was happening like the second after it happened, that's how boring, inconsistent and insignificant the events of this movie are. Even as the credits are rolling, I'm completely lost as to anything that happened. There is nothing remotely memorable.

    Brad Pitt and Tom Cruise are obviously fine. The production design and overall look of the film is fine. But to do with the narrative, pacing and writing of the film, it's just not at all there.

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    Holy hell the middle of this movie just brought it to life. Paul Dano, you absolute unit of a man.

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★

    Ngl, got bored halfway through and browsed Amazon; picked up the criterion for Police Story 1/2 and a Blu-Ray of Cronenbergs Shivers... oh yeah this is a review for Scream 4, right.

    Well the lighting was weird, Craven gives the audience some slasher recommendations, Monica does some stuff and gets angry, "how do you do fellow kids" is the tagline of this one, and it somehow makes Scream 3 look good.

    Anyways, can't wait for Scream 5

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    What if....
    We listened to Huey Lewis and the News...maybe a bit of Phil Collins..
    jk jk.... unless?

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★★

    Funny Games. Michael Hanekes critique on violence in film, and more specifically, his in-depth analysis into why people enjoy the violence that they usually endure. It was difficult to sit through the first time, and it was just as uneasy the second, despite knowing the outcomes,. As a second watch, I can safely say not only is it my favourite movie, but it reinforces my thoughts that Haneke is just an amazing filmmaker and writer.

    With Funny Games, I think…

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★★

    5 rewatches, 2 in the space of 24 hours and I get it. I completely get it, and it's amazing.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    I've watched this way too many times... i think this is the 12th time? I'm losing count

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    "All we care about is getting Gamestop to the top, and getting fucking rich"