• Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    Holy hell the middle of this movie just brought it to life. Paul Dano, you absolute unit of a man.

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★

    Ngl, got bored halfway through and browsed Amazon; picked up the criterion for Police Story 1/2 and a Blu-Ray of Cronenbergs Shivers... oh yeah this is a review for Scream 4, right.

    Well the lighting was weird, Craven gives the audience some slasher recommendations, Monica does some stuff and gets angry, "how do you do fellow kids" is the tagline of this one, and it somehow makes Scream 3 look good.

    Anyways, can't wait for Scream 5

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    What if....
    We listened to Huey Lewis and the News...maybe a bit of Phil Collins..
    jk jk.... unless?

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★★

    Funny Games. Michael Hanekes critique on violence in film, and more specifically, his in-depth analysis into why people enjoy the violence that they usually endure. It was difficult to sit through the first time, and it was just as uneasy the second, despite knowing the outcomes,. As a second watch, I can safely say not only is it my favourite movie, but it reinforces my thoughts that Haneke is just an amazing filmmaker and writer.

    With Funny Games, I think…

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★★

    5 rewatches, 2 in the space of 24 hours and I get it. I completely get it, and it's amazing.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    I've watched this way too many times... i think this is the 12th time? I'm losing count

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    "All we care about is getting Gamestop to the top, and getting fucking rich"

  • Quarantine

    Quarantine

    No one in this movie seems to care, so therefore I don't really care. Seriously, the acting in this movie is more than terrible, it's indescribably bad. No one has any emotion despite saying things that intend that they do. For the situation they're in, everybody seems so calm, cool, collected, acting like it's just another day at the ol' office.

    Watched it in a double feature with its superior, more athletic, more beefy, the alpha, slightly older twin sibling…

  • [REC]

    [REC]

    ★★★★★

    Just keep filming, just keep filming, just keep filming, filming, filming....

  • Who Killed Captain Alex?
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

    Whilst not a big fan, it's not like it was boring. Quite the contrary actually. There was always something going on, well paced, it was fine. It was good filmmaking, writing is as good as fantasy can probably get (not my kind of interest). It's still just not a film I'm gonna completely love or adore. I could see a rewatch down the years potentially changing my mind. But for now, it's good, just not for me.

  • Climax

    Climax

    ★★★★★

    Think I need to take a drug test after this.