PiggyThyRanga has written 59 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★★

    Paul Thomas Anderson?
    more like..
    The King of Commentary

  • Satantango

    Satantango

    ★★★★★

    I don't know what to say. I just wrote an entire review for the film but couldn't help but delete it because I didn't think I was doing it justice.

    It's an experience. It's all of the monotonous, murky, dull aspects you don't want in a film, somehow beautifully managed to be turned into something that can be at the very least described as intriguing. There's something about it that I can't properly put into words.

    The 7 hours this…

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    Real love is eating 30 cans of near expired pineapple in 1 night and California Dreamin! On such a WINTERS DAYYYYYYYYYYYY

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    La La Land. In between bugging friends to watch it, constantly listening, whistling and singing the music, and being completely ignorant to any flaws anyone ever tries to tell me about, La La Land is a film I think I'm finally comfortable talking about.

    Upon my 6th rewatch of this crazy, beautifully shot, colourful and inspired love letter to anyone with a passion, La La Land has cemented itself in my heart as an emotional work that allows me to…

  • Lawrence of Arabia

    Lawrence of Arabia

    ★★★★★

    Going in, my main concern was the runtime. Now sure, you do feel the 4 hours, but it's not like it's a boring film. At all. For 4 hours, it paces itself quite well. It has very entertaining moments, as well as moments that drag on a little, but not to a degree of boredom, it's all very atmospheric so at least if the dialogue doesn't interest you, you have pretty desert scenes to look at.

    It's a fascinating watch…

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    Holy hell the middle of this movie just brought it to life. Paul Dano, you absolute unit of a man.

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★★

    What if....
    We listened to Huey Lewis and the News...maybe a bit of Phil Collins..
    jk jk.... unless?

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★★

    Funny Games. Michael Hanekes critique on violence in film, and more specifically, his in-depth analysis into why people enjoy the violence that they usually endure. It was difficult to sit through the first time, and it was just as uneasy the second, despite knowing the outcomes,. As a second watch, I can safely say not only is it my favourite movie, but it reinforces my thoughts that Haneke is just an amazing filmmaker and writer.

    With Funny Games, I think…

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★★

    5 rewatches, 2 in the space of 24 hours and I get it. I completely get it, and it's amazing.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    I've watched this way too many times... i think this is the 12th time? I'm losing count

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    "All we care about is getting Gamestop to the top, and getting fucking rich"

  • [REC]

    [REC]

    ★★★★★

    Just keep filming, just keep filming, just keep filming, filming, filming....