Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Watchmen

Watchmen

2009
×
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Best of Enemies

The Best of Enemies

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry