Sort by

mads has logged 493 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Minoes

Miss Minoes

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
MIKA: Live au Parc des Princes Paris

MIKA: Live au Parc des Princes Paris

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wakefield

Wakefield

2016
×
Edit this entry  
29
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
27
Geostorm

Geostorm

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Turbo

Turbo

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Rough Night

Rough Night

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Sissi: The Fateful Years of an Empress

Sissi: The Fateful Years of an Empress

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sissi

Sissi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Presto

Presto

2008
×
Edit this entry  
22
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Is a Family

Two Is a Family

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bunny

Bunny

1998
×
Edit this entry  
17
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
24 Hours to Live

24 Hours to Live

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
View from the Top

View from the Top

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil's Double

The Devil's Double

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry