áine has logged 242 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
S. Darko

S. Darko

2009
×
Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry