Peter has logged 237 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rockshow

Rockshow

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
McCartney 3, 2, 1

McCartney 3, 2, 1

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let It Be

Let It Be

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Fistful of Fingers

A Fistful of Fingers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Accepted

Accepted

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Master Z: Ip Man Legacy

Master Z: Ip Man Legacy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry